2017 Award Recipients

2017 Award Recipients

Academic Awards

  • Fine Arts Award — G. Joshua Weyandt
  • Zoller Art Award — Emily Beam
  • Kenneth Kuhn Memorial for Music — David Boyer
  • Kenneth Kuhn Memorial for Music — Karol Rodriguez
  • Kenneth Kuhn Memorial for Visual Arts — Kylea Myers
  • Liszka Award for Theatre, Arts, Dance or Voice — Leila McCrumb
  • Liszka Award for Theatre, Arts, Dance, or Voice — Karol Rodriguez
  • Liszka Award for English — Henry Robert Baust
  • Liszka Award for English — Veronica Compton
  • Liszka Award for English — Joshua Nolte
  • Liszka Award for English — Ciara Archer, Payton Covington, and Joshua Nolte
  • General W.A. Morgan Award (male) — Jeffery Hartman
  • General W.A. Morgan Award (female) — Ariana Paulhamus
  • Electro-Mechanical Engineering Technology Award — Andrew Matzik
  • Associate Degree Award in Nursing — Patricia Caucci
  • Jacob Davidson Memorial Award — Nichole Miller
  • Vicky Rogers Memorial Award — Patricia Caucci
  • Excellence in Criminal Justice — Michael Marley
  • Bud Shuster Achievement Award — Kyle McNitt
  • Altoona College Business Student Award (Associates) — Jessica Wertz
  • Altoona College Business Student Award (Bachelor of Science) — Chelsea Kaufman
  • John E. Boyd and Bernard G. Monahan Award — Austin Fink
  • John E. Boyd and Bernard G. Monahan Award — Alexis Schumacher
  • Non-Traditional Student Award — Tracie Cobb Irvin
  • Outstanding Veteran Student Recognition Award — Timothy Meade

University Academic Achievement Awards

President's Freshman Awards

  • Morgan Albright
  • Lauren Blank
  • Camryn Bookhammer
  • Katherine Brennan
  • Alexis Carp
  • Zhuang Chen
  • Nicholas Constantino
  • Qizheng Duan
  • Alexa Euceda
  • Madeleine Flory
  • Jamie Fortoul
  • Alexis Henry
  • Wenyu Ji
  • Dinah Johnson
  • Cheyenne Johnston
  • Bon Young Koo
  • Michael Kozik
  • Kyle Kulp
  • Tsz Hin Ryan Lam
  • Joseph Lent
  • Yijun Lin
  • Jacob Maines
  • Madison Mcconnell
  • Joseph Miller
  • Justin Niklaus
  • Jeffrey Norris
  • Max Oeler
  • Abigail Orr
  • Vibhu Saksena
  • Clarice Schultz
  • Tyler Shatzer
  • Kennedy Stessney
  • Madison Stessney
  • Adam Stiner
  • Taylor Stoudnour
  • Shyloh Walls
  • Mitchell Watts
  • Emily Wood
  • River Young
  • Chenzhang Zhou

President Sparks Awards

  • Megan Allison
  • Matthew Littler
  • Kaitlin Paich

Evan Pugh Scholar Awards for Juniors

  • Tyler Arbogast
  • Elise Fisher
  • Kyle Himes
  • Patrick Illig
  • Madison Kovalick
  • Allura Pfiester
  • Tianyi Wang
  • Jeremy Wilson

Evan Pugh Scholar Awards for Seniors

  • Suzanne Mcelvenney

Athletic Awards

  • Scholar Athlete Award (male) — Jacob Byers
  • Scholar Athlete Award (female) — Emily Baker

Student Government Association Awards

  • Club Sports Leadership Award — Camden Haldeman
  • Club Sports Leadership Award — Kevin Quigley
  • Excellence in Classroom Teaching Award — Dr. Julia Hudson-Richards
  • Excellence in Academic Advising Award — Dr. Sam Findley
  • Student Organization of the Year Award — Enactus
  • Student Organization Advisor of the Year Award — Jared Fredrick

Student Life Awards

  • Unsung Hero Award — Andre McCarville
  • Maria Leonard Book Award — Michael Marley
  • Dr. Martin Luther King Humanitarian Award — Kadijah McDowell
  • Outstanding International Student Award — Yi Xue
  • Fraternity Man of the Year — Logan McHale
  • Sorority Woman of the Year — Alyse Lacava
  • Greek Chapter of the Year — Alpha Sigma Tau Sorority
  • Lion’s Pride Award — Taryn Walker
  • Lion’s Pride Award — Thomas Whalon
  • Lion’s Pride Award — James Notor
  • Lion’s Pride Award — Alexis Schumacher
  • Lion’s Pride Award — John Hicks
  • Student Activities Leadership Award — Ambreia Williams
  • Student Activities Leadership Award — Ryan Simpson
  • Servant Leader Award — Gianna Zangara
  • Student Organization President Award — Austin (AJ) Fink
  • Outstanding Achievement in Programming Award — Black Student Union, African Student Association, Caribbean Student Association
  • Penn State Altoona Alumni Society Award for Outstanding Service — Johnathon Ganly
  • Baccalaureate Degree Award — Luke Kenley Beaver
  • Eric A. and Josephine S. Walker Award — Austin (AJ) Fink